O nas – dlaczego to robimy?

W naszej pracy i poszukiwaniach, filozoficznych – Anija i antropologicznych – Natalia, badamy i transformujemy wzory kultury. Od lat prowadziło nas pytanie jak współ-tworzyć pokojowy świat? Świat, w którym ludzie są częścią przyrody, w którym jest miejsce na czucie i myślenie, w którym bliskość i wolność są wpół-obecne. Szukając takiego świata trafiłyśmy – przez sny, wizje, ale też naukowa analizę – na ścieżkę Bogini.

Odkrycia i praca Mariji Gimbutas są dla nas wielką inspiracją. Dlatego postanowiłyśmy, że z okazji jej urodzin chcemy stworzyć cykl otwartych wykładów, zaprosić na spotkanie – konferencję; wreszcie wydać książkę.

Robimy to pro bono, bo chcemy uhonorować Mariję Gimbutas, jej życie, pracę i odkrycia. Jej wielką odwagę, wizję pełną rozmachu, intelekt i serce.

Bogini Wężowa i Ptasia

Anija: 

Odkrycia Mariji Gimbutas były dla mnie ogromnym wsparciem i nieustającą inspiracją w moich własnych poszukiwaniach na duchowej ścieżce Bogini. A także zaskakująco precyzyjnym potwierdzeniem wielu odkryć, które ujawniły moje pokrewieństwo z  Boginią Ptak. Tą-która-łączy-światy: życie ze śmiercią i ziemię z niebem. W moim głębokim przekonaniu niczego nie potrzebujemy teraz równie mocno, jak właśnie zastąpienia wzorca podzielenia – pomiędzy ludźmi – a także  oddzielenia człowieka od ziemi i rytmu życia –  wzorcem połączenia. Który z kolei jest korzeniem myślenia, czucia i działania w kategoriach współpracy i współdziałania, czyli pokojowych relacji we wszystkich aspektach naszego życia.

Natalia:

Spośród wielu odkryć Mariji Gimbutas szczególnie inspirująca jest dla mnie postać i figurki Wężowej Bogini, tej,  która przekracza dualizm ciała i ducha. Często siedzi w pozycji medytacyjnej, albo tańczy. Pokazuje inne niż patriarchalne, fascynujące wzory relacji z ciałem i jego mądrością. Odkrycia Mariji Gimbutas wspierają moje głębokie przekonanie, że możemy stać się współ-twórczyniami i współ-twórcami kultury i świata w którym żyjemy, że możemy na poziomie indywidualnym i zbiorowym tworzyć bardziej zrównoważony, pokojowy, zorientowany na współpracę świat. Moim marzeniem jest wydać po polsku książkę Mariji Gimbutas „The Living Goddesses”.

Anija Miłuńska

Anija Miłuńska

www.anija.pl

z wykształcenia filozofka, przez wiele lat praktykowała buddyzm zen a także inne formy medytacji, zgłębiała rdzenne duchowe tradycje, aby wreszcie odnaleźć korzenie europejskiej duchowości w kulturze Starej Europy. Przywraca światu współczesną wersję mitu Bogini oraz sposób celebrowania życia w zgodzie z rytmem: życie – śmierć – odrodzenie. Stworzyła autorską metodę głębokiej transformacji poprzez pracę z baśniami i mitami, z energiami żywiołów, totemami i uzdrawiającą mocą kręgu. Od 1998 roku prowadzi kręgi, warsztaty, ceremonie oraz inicjacje dla kobiet i dziewczynek, od 2009 – również dla mężczyzn. Poprzez taniec i medytacje uczy wchodzenia w kontakt z energią i rytmem ziemi. Kocha drzewa, kwiaty i wszystkie istoty roślinne, od których uczy się, w założonym przez siebie ogrodzie – sztuki życia w zgodzie z życiem.

Natalia Miłuńska

Natalia Miłuńska

www.nataliamilunska.com

Natalia Miłuńska – jestem antropolożką kultury, innowatorką, edukatorką. Od 20 lat badam wzory kultury określające nasze doświadczenie ciała, kobiecości, cyklu, seksualności, menstruacji. Autorską metodą pracuję z kobietami, transformując bolesne doświadczenia w źródło mocy. Prowadzę wykłady, warsztaty, szkolenia. www.miesiaczka.com

Założyłam też Szkołę Śnienia. Przez lata prowadziłam kręgi snów metodą Connie Kaplan, a teraz zapraszam do własnej, holistycznej wizji snu i śnienia i łączenia ich z jawą. Wysłuchałam i pracowałam z 1500 snami, poprowadziłam ponad 120 kręgów snów. Uczę jak rozumieć i urzeczywistniać sny oraz jak prowadzić krąg snów. www.szkolasnienia.pl