Wykłady

Ważną częścią projektu

były wykłady.

Tu możesz obejrzeć ich nagrania.

Wykład Aniji Miłuńskiej. Powracamy do domu. Odkrycia Mariji Gimbutas inspiracją dla przyszłości.

Podczas wykładu Anija Miłuńska przedstawi odkrycia Mariji Gimbutas, a także jej wizję Starej Europy. Czym był matriarchat i czy w ogóle istniał? Na jakim paradygmacie zbudowana była pokojowa cywilizacja? Gdzie powstało pierwsze pismo? Czym charakteryzowała się religia Bogini i dlaczego stanowiła podstawę harmonijnego współistnienia ludzi i przyrody? Dlaczego od paleolitu aż do epoki brązu Bogini przedstawiana była głównie w trzech aspektach: Wielkiej Matki, Ptasiej i Wężowej Bogini?

Wykład Aniji Miłuńskiej. Koniec mitu walki.

Wykład Aniji Miłuńskiej z okazji obchodów stulecia urodzin Mariji Gimbutas. O tym, dlaczego mit zbudowany na etosie walki i władzy doszedł do swego kresu.

 

Wykład Natalii  Miłuńskiej. 

Jak tworzyć pokojową codzienność?

Zapraszam Cię do rozmowy o codzienności. Jak się w niej czujesz? Czy dużo w niej zmęczenia i zmagania? Śmiechu i luzu? Sensu i osiągania celów?
Co możemy zrobić, by nasza codzienność była bardziej rozluźniona, przyjemna i sensowna? Używam słowa pokojowa, bo jestem głęboko przekonana, że kiedy zaczynamy tworzyć pokojowe wzory relacji: ze sobą samym i ze sobą nawzajem, ze swoim ciałem, ze zwierzętami, światem przyrody, to wtedy nasza codzienność transformuje się i zmienia.
Opowiem trochę o tym, jak przemieniła się moja, pokażę trzy kluczowe wzory kultury i przede wszystkim zaproszę Was do dzielenia się waszymi sposobami na codzienne życie. 

Wykład Aniji Miłuńskiej.

Bogini Wielka Matka

Dlaczego podstawą duchowości – religii Bogini jest afirmacja życia i na czym ona polega. Kim była – kim jest Bogini? Czy było wiele Bogiń, czy tylko jedna Bogini Matka?

Jak i dlaczego Bogini została zdeprecjonowana a jej obraz wypaczony. Jak i dlaczego archetyp Bogini Matki przetrwał w postaci Matki Boskiej i dlaczego teraz powraca w swoim źródłowym, pełnym znaczeniu.

Wykład Natalii Miłuńskiej.

Wężowa Bogini – redefinicja cielesnego i duchowego

Marija Gimbutas, badając neolityczną cywilizację Starej Europy odkryła, że Wężowa Bogini to jedno z najstarszych przedstawień boskości. Kim jest Wężowa Bogini i jaką wizję świata przynosi? Kto i dlaczego przedstawił boskość jako kobietę-węża?? Podczas wykładu opowiem, co możemy odczytać z jej najstarszych wizerunków. Jak została spotworyzowana wraz z nadejściem patriarchatu. Co ze sobą przynosi, kiedy rozpuścimy lęk przed tym, co ogniste, cykliczne i cielesne.